Load-Bearing Wall: Reflections

240cm x 240cm x 60cm, mixed media installation (glass, paper, plaster, concrete, fabric, steel, marble, plexiglass, magnets, rubber, chewing gum, egg shell, etc.) on a double-sided freestanding wall structure made of styrofoam, mdf, and steel

Load-Bearing Wall is a vertical installation, a double-sided wall stripped of its architectural function. Steel rods that pierce through this freestanding structure create an armature with a grid-like blueprint that make it possible to vertically reposition and arrange two separate inventories on both sides. Two different pictures emerge through a number of balancing acts on these rods. The front of the wall, covered in mirrors, reflects a lighthearted first encounter with a collection of colorful items including 'Funny Guy', a drawing by the Canevi from his childhood, and at the back, covered in images of interiors lifted from the daily newspaper Cumhuriyet (The Republic), what is pictured is a black mood weighed down by the current state of affairs.

Cumhuriyet (Republic) Drawing Series

30cm x 30cm, mixed media on paper, 2016


Mixer için röportaj:

'Taşıyıcı Duvar: Yansımalar' adlı enstalasyon ile ilgili üretim sürecinizi anlatabilir misiniz? Bu yaratıcı süreci neler besliyor?


Gözlemlenir Gerçekler sergisi için hazırladığım duvar yerleştirmesi, 'Taşıyıcı Duvar: Yansımalar', orijinal şekliyle duvara çivi çakmak suretiyle kurduğum 'grid' yapılarının bir türevi. Onaltı parçadan oluşan modüler bir yapıya sahip bu duvar gerektiğinde sökülüp taşınabilen ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir tür heykel olarak da tanımlanabilir. Yapısal olarak taşıyıcı bir işlevi olmasa da ön ve arka yüzlerindeki envanteri tutmak üzere tasarlanmış bir askı ve raf sistemi olarak taşıyabilen bir yapı 'Taşıyıcı Duvar'. Duvarın ayna kaplı ön yüzünde çocuksu ve neşeli bir koleksiyon asılıyken iç mekan görselleri ile kaplı arka yüzü politik gündemin ağırlığını içselleştiren orta yaşlı sanatçının kararmaya yüz tutan iç dünyasını yansıtsın istedim. Sembolik değere sahip obje ve görsellerden oluşan bu iki farklı koleksiyon bir taraftan naif ve tasasız diğer taraftan oldukça endişeli iki farklı psikolojiyi anlatıyor seyirciye. Diğer 'grid' işlerimde olduğu gibi zaman içerinde biriktiğim çeşitli malzemeler 'Taşıyıcı Duvar'ı delip geçen çubuklar üzerinde kurgulanalarak bir tür otoportre olarak da tarif edebileceğim bu yeni anlatının yapı taşlarını oluştuyorlar. Olmazsa olmaz bir prova sürecinden sonra taşlar yerine oturduğunda eser tamamlanmış oluyor ve seyirci ile buluşuyor.


Cumhuriyet Çizimleri serinizde gündemi kendi katmanlarınızla filtreleyip izleyiciye aktarıyorsunuz. Fikirsel anlamda bu döngü nasıl oluşuyor? Neler sizi tetikliyor?


Gazeteden kestiğim metin ve görsel kupürlerini kaynak olarak kullandığım bir çizim serisi Cumhuriyet Çizimleri. İlk bakışta 'Taşıyıcı Duvar'ın aydınlık ön yüzünde gezinen oyunbaz sanatçının işlemleriyle dönüştürülmüş ve başlangıç noktasından uzaklaştıkça soyutlaşmış bir dizi renk ve şekil aranjmanı olarak tarif edilebilir bu çizimler. Ancak gazetenin ilk harfi olan 'c' harfinin üstüste yığılarak ağırlaştırılması veya gösteri yapan bir grubun fotoğrafında koşan insanların yalnızca ayaklarının resmedilerek harekete geçme eyleminin ön plana taşınması gibi sembolik bir takım tercihlerin de yeri önemli bu soyutlaştırma egzersizinde. 'Hava Kurşun Gibi Ağırdı' metninden yola çıkarak yapılan bir başka çizimde 'hava' kurşun kalemle şiddetle karalanıyor örneğin veya Sur kentindeki yıkımın görüldüğü bir fotoğraf tekrar tekrar kesilmiş, yapıştırılmış, tekrar katlanarak parçalanmış bir kolajın baskısına dönüşüyor. Dolambaçlı bir o kadar da eğlenceli işlemlerle dönüştürülen kaynak metin ve görseller birer reprodüksiyon olmanın ötesinde hayal gücüne fırsat veren alanlarda yeniden kurgulanmış oluyorlar.

using allyou.net